OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty


OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty

Zapraszamy na premierę czwartej książki z serii ilustrowanych atlasów architektury warszawskich dzielnic.

więcej

IV edycja Festiwalu Budynków - Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie


IV edycja Festiwalu Budynków - Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Festiwal Budynków to ruchome święto warszawskiej architektury, zbudowane wokół jej najciekawszych przykładów pochodzących z XX i XXI wieku. Organizatorem Festiwalu Budynków jest Centrum Architektury a mecenasem Polski Holding Nieruchomości SA.

Przed nami ostatnia w tym sezonie, czwarta edycja Festiwalu Budynków. Tym razem zapraszamy do gmachu Biblioteki Uniwersytecka w Warszawie na Powiślu.

Uhonorowany licznymi nagrodami, otwarty w 1999 roku gmach przez wielu krytyków i historyków architektury uznawany jest za jeden z najciekawszych przykładów polskiego postmodernizmu. Bogata w symbolikę narracja prowadzona za pomocą rzeźb i inskrypcji oraz jednen z największych ogrodów dachowych Europy czynią z tego obiektu ważny przykład realizacji idei symbiozy natury i kultury. BUW to gmach, który stając się ośrodkiem naukowo-towarzyskim, zainicjował proces rewitalizacji Powiśla.

To, że kończymy tegoroczny program Festiwalu BUW-em nie jest przypadkowe. Pierwszym budynkiem, w którym gościliśmy był dawny Dom Partii. To dzięki przekształceniu tego gmachu w komercyjny biurowiec i pozyskaniu środków z wynajmu przestrzeni, możliwe było sfinansowanie nowej siedziby głównej biblioteki obchodzącego w tym roku Jubileusz 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas Festiwalu będzie można zwiedzić z przewodnikiem te doskonale znane studentom, ale i niedostępne na co dzień wnętrza BUW-u: dziedziniec wewnętrzny, hol katalogowy, magazyny Wolnego Dostępu, czytelnie oraz aneksy dla pracowników; spojrzeć na jeden z największych w Europie ogrodów na dachu z perspektywy ogrodnika i ogrodniczki; wziąć udział w spotkaniu z Markiem Budzyńskim – architektem BUW, wybitnym twórcą architektury polskiej przełomu XX i XXI wieku; podczas spaceru kontekstowego zobaczyć, jak zmieniało się i zmienia Powiśle.

Program:

28.06 wtorek – 18.30 – spotkanie z prof. Markiem Budzyńskim. Spotkanie poprowadzi Alicja Gzowska
(sala 256, II p., wejście do sali przez główne wejście do biblioteki)

30.06 czwartek – 18.30 – spacer kontekstowy po Powiślu. Spacer poprowadzi Grzegorz Piątek. Miejsce zbiórki: wejście główne BUW

02.07 sobota – wykład chodzony po ogrodzie na dachu BUW. Wykład poprowadzi: Barbara Siedlicka. Miejsce zbiórki: wejście główne na ogród
I tura: 11.00 | II tura: 13.00

- spacer po zakamarkach BUW. Spacer poprowadzi Magdalena Fedorczyk-Falis. Miejsce zbiórki: dziedziniec wewnętrzny
I tura: 12.45 | II tura 14.45

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Na oprowadzania do gmachu BUW i na spacery po dachu obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rejestracja@centrumarchitektury.org

Mecenas projektu: Polski Holding Nieruchomości SA
Partner projektu: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

więcej

Festiwal Budynków: TW-ON


Festiwal Budynków: TW-ON

Oto zdjęcia z najnowszej edycji Festiwalu Budynków, której bohaterem był Teatr Wielki – Opera Narodowa.

więcej

Sukces albumu PKiN Jacka Foty


Sukces albumu PKiN Jacka Foty

PKiN Jacka Foty wśród finalistów konkursu Fotograficzna Publikacja Roku 2016! Album będzie można zobaczyć na pokonkursowej wystawie, która odbędzie się w ramach FOTOFESTIWALU 2016 w Łodzi.

Kupić PKiN można na przykład “tutaj:http://sklep.beczmiana.pl/pkin-jacek-fota-p-644.html”

więcej

Miasta-ogrody jutra w Gdańsku


Miasta-ogrody jutra w Gdańsku

W ramach letniej edycji Kiermaszu Kultury gdański Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Piątkiem z Centrum Architektury wokół książki „Miasta-ogrody jutra” Ebenezera Howarda.

5 CZERWCA 2016, godz. 18.30, ul. Długi Targ 39/40

“Informacje o publikacji, którą wydaliśmy pod koniec 2015 roku wraz z Instytutem Kultury Miejskiej“http://www.centrumarchitektury.org/aktualnosci/miasta-ogrody-jutra-ebenezera-howarda

Podczas Kiermaszu Kultury przez cały dzień w sieni Instytutu Kultury Miejskiej będą dostępne książki o mieście, architekturze i kulturze w promocyjnych cenach. Zapraszamy!

więcej

Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie


Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie

Centrum Architektury jest partnerem nowej wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zapraszamy!

więcej

Festiwal Budynków: Teatr Wielki – Opera Narodowa


Festiwal Budynków: Teatr Wielki – Opera Narodowa

Trzecia odsłona Festiwalu Budynków: Teatr Wielki – Opera Narodowa

Program:

18.05 środa – godz.18.00
wykład Darii Rzepieli „Teatr Wielki – przestrzenne ewolucje w sercu Warszawy”
(Sala Kominkowa, wejście do sali VI portiernią od pl. Piłsudskiego 9)

21.05 sobota
oprowadzanie Magdy Majewskiej i Janka Nowickiego po gmachu. Miejsce zbiórek: wejście główne TW-ON na pl. Teatralnym.
I tura: 11.00, II tura: 11.30, III tura: 12.45

22.05 niedziela – godz. 16.00
spacer kontekstowy po okolicy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Spacer poprowadzi Grzegorz Piątek. Miejsce zbiórki: wejście główne na placu Teatralnym.

01.06 środa – godz. 18.00
Rozmowa o Bohdanie Pniewskim, autorze odbudowy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej „Przepych w czasach szarzyzny”. W spotkaniu udział wezmą Beata Chomątowska oraz Jarosław Trybuś.
(Foyer dolne, od głównego wejścia na pl. Teatralnym)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Na oprowadzania z przewodnikiem obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: rejestracja@centrumarchitektury.org

Mecenas projektu: Polski Holding Nieruchomości SA
Partner projektu: Teatr Wielki – Opera Narodowa

więcej

Powraca poznański modernizm


Powraca poznański modernizm

Właśnie nadjeżdża z drukarni długo oczekiwany dodruk Modernizmu zapoznanego Szymona Piotra Kubiaka. Tę pierwszą przekrojową książkę o architekturze przedwojennego Poznania wydaliśmy pod koniec 2014 roku i rozeszła się w trzy miesiące.

Księgarnie odsyłamy do dystrybucja@beczmiana.pl, a czytelników do księgarń.

więcej

Krakowska premiera Urbanistyki Le Corbusiera


Krakowska premiera Urbanistyki Le Corbusiera

„Wielkie miasto decyduje o wszystkim: o pokoju, wojnie i pracy. Wielkie miasta są duchowymi kuźniami, w których wykuwają się losy świata. Rozwiązania przyjmowane w wielkich miastach dominują też na prowincji: to moda, styl, idee, technika. Dlatego kiedy poradzimy sobie z urbanistyką wielkiego miasta, ocalimy cały kraj.”

//

Zapraszamy na krakowską premierę „Urbanistyki” Le Corbusiera. Książka-manifest została wydana w ramach serii Fundamenty, którą honorowym patronatem objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Krótki wykład podczas premiery wyłosi Dorota Jędruch, autorka wstępu. Spotkanie odbędzie się w Sali Wielofunkcyjnej Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.

//

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz The Swiss Art Council Pro Helvetia

więcej

Miasta-ogrody jutra Ebenezera Howarda


Miasta-ogrody jutra Ebenezera Howarda

Miasta-ogrody jutra Ebenezera Howarda, nowa książka nakładem Centrum Architektury i Instytutu Kultury Miejskiej, jest w sprzedaży od 13 grudnia.

więcej